عمل لاغری

علائم نشتی اسلیو معده

جراحی لاغری که در آن برای کاهش وزن اندازه معده را کوچک می کنند، اسلیو معده نام دارد. در ایت عمل 80 درصد از معده بیمار برداشته می شود و بخش لوله ای آن باقی می ماند.که گنجایش آن 120 میلی لیتر که بسیار کمتر از گنجایش طبیعی معد است می باشد. این کاهش وزن به این معنا می باشد که فرد در هر وعده تنها نصف فنجان می تواند غذا بخورد که کاهش حجم غذا باعث کاهش کالری دریافتی و کاهش وزن می شود.

عمل جراحی اسلیو معده با وجود اینکه مزایایی دارد اما باید بعد از انجام این عمل از دستورالعمل های پزشک پیروی کرد و غذای دریافتی خود را محدود کرد. البته ممکن است فرد بعد از جراحی با پرخوری هم وزن کم کند اما ممکن است با عوارض اسلیو معده دچار  شود. درنتیجه باید از دستورات پزشک به طور جدی پیروی کرد.

نشتی در معده به چه معناست؟

درصورتیکه بعد از انجام جراحی اسلیو معده شما دچار سوراخ شود، شیره گوارشی از دورن معده بیرون می آید و این شیره وارد شکم می شود که به این رخداد نشتی در معده می گویند که بسیار خطرناک است.نشتی در معده ممکن است در زمان جراحی و بعد از آن اتفاق بیفتد. اگر در حین عمل نشتی معده رخ دهد محل نشت را ترمیم می کنند ولی امکان رخ دادن نشتی معده بعد از عمل و در ماه اول بیشتر است

عواملی که باعث می شوند نشتی معده رخ دهد علاوه بر خطای پزشکی، خوردن غذاهای ممنوعه نیز می باشد. پس باید غذاهایی که میل می کنید طبق برنامه پزشکتان باشد و در ماه اول غذا را به صورت رقیق شده میل کنید. نشتی معده علاوه بر اینکه باعث ورود شیره گوارشی می شود، باعث عفونت نیز می شود.

چرا باید علائم نشتی معده را جدی بگیریم؟

زمانیکه نشتی معده رخ می دهد و شیره گوارشی از معده خارج می شود علائمی دارد که باعث ایجاد درد شدید و آسیب به اعضای داخلی و بافت های دیگر بدن می شود. واگر به موقع درمان نشود باعث مرگ بیمار می شود.

علائم نشتی اسلیو معده را در زیر نام برده ایم که عبارتند از:

 1. افزایش ضربان قلب
 2. تنگی نفس
 3. درد در ناحیه شکم
 4. درد در قفسه سینه
 5. شانه درد
 6. سرگیجه
 7. تب
 8. احساس بیماری و نگرانی

بیشتر بدانید : عمل بای پس در اهواز

راه تشخیص نشتی در اسلیو معده چیست؟

برای تشخیص آن فقط وجود علائم نشتی کفایت نمی کند بلکه برای تشخیص دقیق تر باید از شما سی تی اسکن یا آزمایشی به نام دستگاه گوارش فوقانی (GI) گرفته شود. در هر دو آزمایش باید مایعی به نام کنتراست بنوشید که با کمک عکس های ایکس ری تشخیص می دهند نشتی وجود دارد یا خیر. امکان دارد علائم نشتی وجود داشته باشد ولی در آزمایشات مشاهده نشود که در این صورت جراح برای پیشگیری از خطرات احتمالی یک عمل اورژانسی انجام می دهد تا از وجود یا عدم وجود نشتی اطمینان پیدا کند.

چه اقداماتی برای درمان نشتی در اسلیو معده باید انجام داد؟

بعد ازاینکه مشخص شد معده شما دچار نشتی شده، در درون رگ آنتی بیوتیک تزریق می کنند و همه عفونت ها رو از بین می برند و آن را ترمیم می کنند و در صورت لزوم مجددا بخیه می زنند. و تا زمانیکه به بهبودی دست پیدا نکردید اجازه ندارید از دهان غذا بخورید و غذا را از طریق لوله ای که متصل به درون روده کوچک شما می باشد می رسانند.

در عمل های دیگر لاغری مانند بای پس معده هم ممکن است شخص دچار نشتی معده شود ولی احتمال آن کمتر است. این نشتی تا حد زیادی به این بستگی دارد که تا چه حد از برنامه غذایی که به شما می دهند پیروی می کنید.

بیشتر بدانید : عمل بای پس در شیراز

بعد از عمل اسلیو معده به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای اینکه عمل اسلیو معده نتیجه بخش باشد و خبری از علائم نشتی معده نباشد، باید به نکات بعد از انجام عمل توجه کرد. این نکات عبارتند از:

 • غذا را باید آرام بخورید و خوب بجوید. با زیاد جویدن غذا به خوبی هضم می شود و فشاری به معده شما وارد نمی شود. باید درحدی آرام غذا بخورید که مدت زمان غذا خوردنتان در هر وعده نیم ساعت طول بکشد.
 • با توجه به مزاجتان غذا درست کنید. اگر مزاجتان سرد است از خوردن موادی مانند ماست، ترشی، گوجه فرنگی و… پرهیز کنید و اگر مزاجتان گرم است از مصرف ادویه در غذایتان خودداری کنید.
 • خوابتان را تنظیم کنید. به اندازه بخوابید و سر ساعت بخوابید. زیرا کم خوابی باعث چاقی می شود حتی یک ساعت کم تر خوابیدن باعث اضافه وزن می شود.
 • وقتی احساس سیری می کنید دیگر نباید غذا بخورید زیرا باعث فشار آوردن به معده می شود و مجددا معده گشاد می شود و احتمال چاقی مجدد شما هم وجود دارد.
 • با عصبانیت غذا نخورید زیرا برای بدن ضرر دارد و باعث می شود شما بیش از حد غذا بخورید
 • از مصرف مواد غذایی نفخ آور مانند کلم و حبوبات خودداری کنید و از جایگزین هایی برای آن ها استفاده کنید
 • در حین این که زیر نظر پزشک هستید و رژیم غذایی دارید ورزش نیز انجام دهید و هیچ وقت آن را کنار نذارید
 • از مصرف مواد غذایی مضر مانند چیپس و نوشیدی های قتندی و … خودداری کنید
 • حداقل تا یک هفته بعد از عمل اسلیو معده از رانندگی بپرهیزید
 • از بلند کردن وسایل سنگین بعد از عمل اسلیو معده خودداری کنید
 • به همراه غذایتان نوشیدنی مصرف نکنید
 • از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *